| Internal Part Number | EIS-PE-53811SNLT | |
| Standard Package | 350 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | SIMPLE SWITCHER® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Toroidal | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 118µH | |
| Tolerance | - | |
| Current Rating | 380mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.360" (9.14mm) | |