Vishay/Beyschlag PE0140WH20233BJ1
PE0140WH20233BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0140WH20233BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 13KV R85 DISK
Datasheet Download
PE0140WH20233BJ1.pdf
Availability of PE0140WH20233BJ1
QUANTITY
PE0140WH20233BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0140WH20233BJ1
Internal Part NumberEIS-PE0140WH20233BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated13000V (13kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0140WH20233BJ1
Related LinksPE0140WH, PE0140WH20233BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0140WH20233BJ1 Details Description
Related parts for PE0140WH20233BJ1
IDC CABLE-AKP26A/ AE26G / AKP26A datasheet.pdf
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 40A 415V HOUSE SERVICE BS88 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
I2 DIE 20(2) MMZ MP LOCK datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM PIN datasheet.pdf
KJA 79C 79#22 SKT RECP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf