Yageo PE2512FKE070R1L
PE2512FKE070R1L picture photo
Mfg. Part Number
PE2512FKE070R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
PE2512FKE070R1L.pdf
Availability of PE2512FKE070R1L
QUANTITY
PE2512FKE070R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of PE2512FKE070R1L
Internal Part NumberEIS-PE2512FKE070R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE2512FKE070R1L
Related LinksPE2512F, PE2512FKE070R1L Datasheet, Yageo Distributor
PE2512FKE070R1L Details Description
Related parts for PE2512FKE070R1L
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 300V TO-83 datasheet.pdf