Sunon PE60201BX-000U-A99
PE60201BX-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
PE60201BX-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PE60201BX-000U-A99.pdf
Availability of PE60201BX-000U-A99
QUANTITY
PE60201BX-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE60201BX-000U-A99
Internal Part NumberEIS-PE60201BX-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow30.5 CFM (0.864m³/min)
Static Pressure0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise41 dB(A)
Power (Watts)2.76W
RPM5500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.230A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE60201BX-000U-A99
Related LinksPE60201BX, PE60201BX-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
PE60201BX-000U-A99 Details Description
Related parts for PE60201BX-000U-A99
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 3.13A datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 615NM 14V GRN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 800A 4000V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf