Sullins Connector Solutions PEC11SGBN
PEC11SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC11SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS
Datasheet Download
PEC11SGBN.pdf
Availability of PEC11SGBN
QUANTITY
PEC11SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC11SGBN
Internal Part NumberEIS-PEC11SGBN
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC11SGBN
Related LinksPEC1, PEC11SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC11SGBN Details Description
Related parts for PEC11SGBN
IC CONTROLLER LI-ION 4.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
ATTENUATOR 1DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf