Sullins Connector Solutions PEC12SFDN
PEC12SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PEC12SFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PEC12SFDN.pdf
Availability of PEC12SFDN
QUANTITY
PEC12SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC12SFDN
Internal Part NumberEIS-PEC12SFDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC12SFDN
Related LinksPEC1, PEC12SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC12SFDN Details Description
Related parts for PEC12SFDN
RES 60 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SLD 5.08/12/90G 3.2SN OR datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 3A 17W datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 4.81A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
FAIRLEAD - NITRILE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf