Sullins Connector Solutions PEC16SFCN
PEC16SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SFCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PEC16SFCN.pdf
Availability of PEC16SFCN
QUANTITY
PEC16SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SFCN
Internal Part NumberEIS-PEC16SFCN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SFCN
Related LinksPEC1, PEC16SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SFCN Details Description
Related parts for PEC16SFCN
INDUCTOR 28.6MH COMMON MODE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf