Sullins Connector Solutions PEC18DGBN
PEC18DGBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC18DGBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS
Datasheet Download
PEC18DGBN.pdf
Availability of PEC18DGBN
QUANTITY
PEC18DGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC18DGBN
Internal Part NumberEIS-PEC18DGBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC18DGBN
Related LinksPEC1, PEC18DGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC18DGBN Details Description
Related parts for PEC18DGBN
TVS DIODE 10VWM 18.8VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf