Sullins Connector Solutions PEC21SAEN
PEC21SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PEC21SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS
Datasheet Download
PEC21SAEN.pdf
Availability of PEC21SAEN
QUANTITY
PEC21SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC21SAEN
Internal Part NumberEIS-PEC21SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC21SAEN
Related LinksPEC2, PEC21SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC21SAEN Details Description
Related parts for PEC21SAEN
RES SMD 300K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.5A 6SSOT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 12K OHM 3/4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf