Sullins Connector Solutions PEC26SFAN
PEC26SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC26SFAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS
Datasheet Download
PEC26SFAN.pdf
Availability of PEC26SFAN
QUANTITY
PEC26SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC26SFAN
Internal Part NumberEIS-PEC26SFAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC26SFAN
Related LinksPEC2, PEC26SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC26SFAN Details Description
Related parts for PEC26SFAN
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 M20 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 1GB datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 11POS datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN3/2 32QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf