Sullins Connector Solutions PEC33SACN
PEC33SACN picture photo
Mfg. Part Number
PEC33SACN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS
Datasheet Download
PEC33SACN.pdf
Availability of PEC33SACN
QUANTITY
PEC33SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC33SACN
Internal Part NumberEIS-PEC33SACN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC33SACN
Related LinksPEC3, PEC33SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC33SACN Details Description
Related parts for PEC33SACN
CONN PLUG REAR 4POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
BOOK DATA LINEAR TECH 1992 VOL 2 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 25POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 RA 4POS datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 7C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3251EMSE datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 12.7MM datasheet.pdf