KEMET PEG130ML4180QL1
PEG130ML4180QL1 picture photo
Mfg. Part Number
PEG130ML4180QL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 63V AXIAL
Datasheet Download
PEG130ML4180QL1.pdf
Availability of PEG130ML4180QL1
QUANTITY
PEG130ML4180QL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEG130ML4180QL1
Internal Part NumberEIS-PEG130ML4180QL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Electrolytic Axial Leads and Radial Crown Capacitors
Featured ProductPEG130 Series Electrolytic Capacitor
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPEG130
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.37000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia x 1.811" L (20.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEG130ML4180QL1
Related LinksPEG130M, PEG130ML4180QL1 Datasheet, KEMET Distributor
PEG130ML4180QL1 Details Description
Related parts for PEG130ML4180QL1
JUMPER-H2728TR/C2064G/H2728TR10" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 8-DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGE .050 10POS DR TH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2MSPS 16WQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf