Riedon PF2205-50KF1
PF2205-50KF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-50KF1
Brief Description
RES 50K OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-50KF1.pdf
Availability of PF2205-50KF1
QUANTITY
PF2205-50KF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-50KF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-50KF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-50KF1
Related LinksPF2205, PF2205-50KF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-50KF1 Details Description
Related parts for PF2205-50KF1
CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 43MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf