Riedon PF2272-0R2J1
PF2272-0R2J1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2272-0R2J1
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.2 OHM 5% 200W
Datasheet Download
PF2272-0R2J1.pdf
Availability of PF2272-0R2J1
QUANTITY
PF2272-0R2J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2272-0R2J1
Internal Part NumberEIS-PF2272-0R2J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductPF2270 Series Thick-Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package20
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesPF2270
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)200W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height0.484" (12.30mm)
Lead StyleM4 Threaded
Package / CaseSOT-227-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2272-0R2J1
Related LinksPF2272, PF2272-0R2J1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2272-0R2J1 Details Description
Related parts for PF2272-0R2J1
TRANS NPN 60V 3A SOT-428 datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 110V SPDT GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf