Yageo PF2512FKF070R008L
PF2512FKF070R008L picture photo
Mfg. Part Number
PF2512FKF070R008L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
PF2512FKF070R008L.pdf
Availability of PF2512FKF070R008L
QUANTITY
PF2512FKF070R008L Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2512FKF070R008L
Internal Part NumberEIS-PF2512FKF070R008L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo -PF1206 / 2512 Low Ohmic Current Sensing Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Height0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2512FKF070R008L
Related LinksPF2512FK, PF2512FKF070R008L Datasheet, Yageo Distributor
PF2512FKF070R008L Details Description
Related parts for PF2512FKF070R008L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
CONN RECEPT 150POS 0.8MM PCB datasheet.pdf