TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-5621-B
PFC-W1206LF-03-5621-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-5621-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-5621-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-5621-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-5621-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-5621-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-5621-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-5621-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-5621-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-5621-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-5621-B
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/X datasheet.pdf
SENSR VRS 5/8" SEALED FRONT 60V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2.5A DO214AC datasheet.pdf
CONN CTR TERM 12-14AWG datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIPS 10PK BU-60 datasheet.pdf
1000UF 6,3V 10X12,5 datasheet.pdf