TDK-Lambda Americas, Inc. PFE500F48/T
PFE500F48/T picture photo
Mfg. Part Number
PFE500F48/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 10.5A 500W
Datasheet Download
PFE500F48/T.pdf
Availability of PFE500F48/T
QUANTITY
PFE500F48/T Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE500F48/T
Internal Part NumberEIS-PFE500F48/T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPFE Series
3D ModelPFE500F.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPF
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)500W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Max504W
Line Regulation96mV
Load Regulation96mV
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE500F48/T
Related LinksPFE50, PFE500F48/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PFE500F48/T Details Description
Related parts for PFE500F48/T
RES ARRAY 7 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS R/A 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
BLADE SET PHIL/SLOT W/CASE 11PC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf