Fox Electronics FXO-HC735R-48
FXO-HC735R-48 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-48
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-48.pdf
Availability of FXO-HC735R-48
QUANTITY
FXO-HC735R-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-48
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-48
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-48 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-48 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-48
CABLE CAT.5E SHIELDED YELLOW 2M datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DDMAM78SNM-F225F0 - MIL EQUIV datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .370 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf