TDK-Lambda Americas, Inc. PFE500SA48/T
PFE500SA48/T picture photo
Mfg. Part Number
PFE500SA48/T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 504W
Datasheet Download
PFE500SA48/T.pdf
Availability of PFE500SA48/T
QUANTITY
PFE500SA48/T Order Process
Ship out your order
Specifications of PFE500SA48/T
Internal Part NumberEIS-PFE500SA48/T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Efficiency PFE-SA AC-DC Modules
3D ModelPFE300S.stp
FamilyAC DC Converters
SeriesPFE500SA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)504W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Power (Watts) - Max504W
Line Regulation96mV
Load Regulation96mV
ApprovalsCE, CSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFE500SA48/T
Related LinksPFE500, PFE500SA48/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PFE500SA48/T Details Description
Related parts for PFE500SA48/T
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
SC 3.81 FLA 2.3/14.25 datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 45D THR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT M8 datasheet.pdf