KEMET PFR5471J1000J12L4BULK
PFR5471J1000J12L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
PFR5471J1000J12L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
PFR5471J1000J12L4BULK.pdf
Availability of PFR5471J1000J12L4BULK
QUANTITY
PFR5471J1000J12L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of PFR5471J1000J12L4BULK
Internal Part NumberEIS-PFR5471J1000J12L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPFR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFR5471J1000J12L4BULK
Related LinksPFR5471J10, PFR5471J1000J12L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
PFR5471J1000J12L4BULK Details Description
Related parts for PFR5471J1000J12L4BULK
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1-1/8" datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 0.5A SSMINI-3 datasheet.pdf
RES MO 2W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR ADHESV TAPE 10X35MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf