Schurter PFRA.250.2
PFRA.250.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFRA.250.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 2.50A 30V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRA.250.2.pdf
Availability of PFRA.250.2
QUANTITY
PFRA.250.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRA.250.2
Internal Part NumberEIS-PFRA.250.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfra-250-2.igspfra-250-2.stppfra-250-2.dxf
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.025 ~ 0.048 Ohm
Time to Trip10.3s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRA.250.2
Related LinksPFRA., PFRA.250.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFRA.250.2 Details Description
Related parts for PFRA.250.2
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
IC OSC XTAL 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 8POS datasheet.pdf
CONN OUTLET BRDGE FOR 7.5MM CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf