Riedon PFS35-0R82F1
PFS35-0R82F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-0R82F1
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-0R82F1.pdf
Availability of PFS35-0R82F1
QUANTITY
PFS35-0R82F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-0R82F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-0R82F1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-0R82F1
Related LinksPFS35-, PFS35-0R82F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-0R82F1 Details Description
Related parts for PFS35-0R82F1
FIXED IND 2.7MH 170MA 4.94 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 42"L X 32"W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V datasheet.pdf