Riedon PFS35-390RF1
PFS35-390RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-390RF1
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-390RF1.pdf
Availability of PFS35-390RF1
QUANTITY
PFS35-390RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-390RF1
Internal Part NumberEIS-PFS35-390RF1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-390RF1
Related LinksPFS35-, PFS35-390RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-390RF1 Details Description
Related parts for PFS35-390RF1
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 48POS datasheet.pdf
RES 93 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8590-13 C/O PUNCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf