Pulse Electronics Corporation PG0016.223NL
PG0016.223NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.223NL
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.1A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0016.223NL.pdf
Availability of PG0016.223NL
QUANTITY
PG0016.223NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.223NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.223NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0016NL
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±15%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.223NL
Related LinksPG0016, PG0016.223NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.223NL Details Description
Related parts for PG0016.223NL
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DIFFINPUT/REF16SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 64V 500A QFN 5X6 8L datasheet.pdf
SENSOR WET REFLECT SS HEAD 5M datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf