Pulse Electronics Corporation PG0016.682NL
PG0016.682NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.682NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0016.682NL.pdf
Availability of PG0016.682NL
QUANTITY
PG0016.682NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.682NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.682NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0016NL
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.682NL
Related LinksPG0016, PG0016.682NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.682NL Details Description
Related parts for PG0016.682NL
FIXED IND 15UH 320MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE STR PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN COVER FOR 9159 SERIES PLUGS datasheet.pdf
RES SMD 35.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
WEIGHT KIT W/CARRYING CASE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TO277A datasheet.pdf