Pulse Electronics Corporation PG0083.232NLT
PG0083.232NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0083.232NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.3UH 7A 18 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0083.232NLT.pdf
Availability of PG0083.232NLT
QUANTITY
PG0083.232NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0083.232NLT
Internal Part NumberEIS-PG0083.232NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0083
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.3µH
Tolerance±25%
Current Rating7A
Current - Saturation11.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0083.232NLT
Related LinksPG0083, PG0083.232NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0083.232NLT Details Description
Related parts for PG0083.232NLT
TERM BLOCK POWER OPTOCOUPLER 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ACCY 304.8MM BELDEN 9913 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf