Pulse Electronics Corporation PG0083.401NLT
PG0083.401NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0083.401NLT
Brief Description
FIXED IND 400NH 17.5A 3.2 MOHM
Datasheet Download
PG0083.401NLT.pdf
Availability of PG0083.401NLT
QUANTITY
PG0083.401NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0083.401NLT
Internal Part NumberEIS-PG0083.401NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0083
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance400nH
Tolerance±25%
Current Rating17.5A
Current - Saturation27A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0083.401NLT
Related LinksPG0083, PG0083.401NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0083.401NLT Details Description
Related parts for PG0083.401NLT
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0502 datasheet.pdf
VARISTOR 50V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 3CPH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf