Pulse Electronics Corporation PG0434.181NLT
PG0434.181NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0434.181NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 58A 0.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0434.181NLT.pdf
Availability of PG0434.181NLT
QUANTITY
PG0434.181NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0434.181NLT
Internal Part NumberEIS-PG0434.181NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0434NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating58A
Current - Saturation60A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.571" L x 0.512" W (14.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)