Pulse Electronics Corporation PG0642.332NLT
PG0642.332NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0642.332NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 9.5A 16.6 MOHM
Datasheet Download
PG0642.332NLT.pdf
Availability of PG0642.332NLT
QUANTITY
PG0642.332NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0642.332NLT
Internal Part NumberEIS-PG0642.332NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0642NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating9.5A
Current - Saturation13A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0642.332NLT
Related LinksPG0642, PG0642.332NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0642.332NLT Details Description
Related parts for PG0642.332NLT
TERM BLOCK WITH UNIVERSAL FOOT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.3A 373.4 MOHM datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABS 15PSI datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf