Pulse Electronics Corporation PG0926.722NLT
PG0926.722NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0926.722NLT
Brief Description
FIXED IND 7.2UH 12A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0926.722NLT.pdf
Availability of PG0926.722NLT
QUANTITY
PG0926.722NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0926.722NLT
Internal Part NumberEIS-PG0926.722NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0926NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance7.2µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation12.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0926.722NLT
Related LinksPG0926, PG0926.722NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0926.722NLT Details Description
Related parts for PG0926.722NLT
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE 12POS M12 SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 465MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf