Vishay Thin Film PHP00603E1000BBT1
PHP00603E1000BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1000BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1000BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1000BBT1
QUANTITY
PHP00603E1000BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1000BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1000BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1000BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1000BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1000BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1000BBT1
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 2.8A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf