Vishay Thin Film PHP00603E1782BBT1
PHP00603E1782BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1782BBT1
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1782BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1782BBT1
QUANTITY
PHP00603E1782BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1782BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1782BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1782BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1782BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1782BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1782BBT1
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1502TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDSW 3A 0.5M WIRE NONE 83183003 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf