Vishay Thin Film PHP00603E1931BBT1
PHP00603E1931BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1931BBT1
Brief Description
RES SMD 1.93K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1931BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1931BBT1
QUANTITY
PHP00603E1931BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1931BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1931BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1931BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1931BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1931BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1931BBT1
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
IC TXRX SIGNAL COND DUAL 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
2.54 MM SHUNT (TY) datasheet.pdf