Vishay Thin Film PHP00603E2771BBT1
PHP00603E2771BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2771BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.77K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2771BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2771BBT1
QUANTITY
PHP00603E2771BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2771BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2771BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2771BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2771BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2771BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2771BBT1
IC MICROMANAGER 10% 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED ORN 5.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-880 datasheet.pdf
TIE BAR SERIES 50 120POS datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 463POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf