Vishay Thin Film PHP00603E28R0BBT1
PHP00603E28R0BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E28R0BBT1
Brief Description
RES SMD 28 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E28R0BBT1.pdf
Availability of PHP00603E28R0BBT1
QUANTITY
PHP00603E28R0BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E28R0BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E28R0BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E28R0BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E28R0BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E28R0BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E28R0BBT1
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTH PLL 250MHZ 32VFQFN datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 560MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 160VDC datasheet.pdf