Vishay Thin Film PHP00603E2982BBT1
PHP00603E2982BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2982BBT1
Brief Description
RES SMD 29.8K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2982BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2982BBT1
QUANTITY
PHP00603E2982BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2982BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2982BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2982BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2982BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2982BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2982BBT1
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf