Vishay Thin Film PHP00603E42R2BST1
PHP00603E42R2BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E42R2BST1
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E42R2BST1.pdf
Availability of PHP00603E42R2BST1
QUANTITY
PHP00603E42R2BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E42R2BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E42R2BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E42R2BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E42R2BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E42R2BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E42R2BST1
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-LPM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO STEP UP/PLG IN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
HI P GRN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf