Vishay Thin Film PHP00603E5230BST1
PHP00603E5230BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5230BST1
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5230BST1.pdf
Availability of PHP00603E5230BST1
QUANTITY
PHP00603E5230BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5230BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5230BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5230BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5230BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5230BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5230BST1
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf