Vishay Thin Film PHP00603E5361BBT1
PHP00603E5361BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5361BBT1
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5361BBT1.pdf
Availability of PHP00603E5361BBT1
QUANTITY
PHP00603E5361BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5361BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5361BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5361BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5361BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5361BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E5361BBT1
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
HS 25MM ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf