ITT Cannon, LLC KPT06A24-61S
KPT06A24-61S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A24-61S
Brief Description
CONN PLUG 61POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A24-61S.pdf
Availability of KPT06A24-61S
QUANTITY
KPT06A24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A24-61S
Internal Part NumberEIS-KPT06A24-61S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A24-61S
Related LinksKPT06A, KPT06A24-61S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A24-61S Details Description
Related parts for KPT06A24-61S
IC OPAMP GP 950KHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 5POS VERT TIN datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 35POS datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 540MA 1.258 OHM datasheet.pdf