Vishay Thin Film PHP00603E58R3BBT1
PHP00603E58R3BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E58R3BBT1
Brief Description
RES SMD 58.3 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E58R3BBT1.pdf
Availability of PHP00603E58R3BBT1
QUANTITY
PHP00603E58R3BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E58R3BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E58R3BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E58R3BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E58R3BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E58R3BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E58R3BBT1
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL SI3056/SI3019 SSI datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.6A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE DUCT 60MMX40MM 2M BLU datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf