Vishay Thin Film PHP00603E5900BBT1
PHP00603E5900BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5900BBT1
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5900BBT1.pdf
Availability of PHP00603E5900BBT1
QUANTITY
PHP00603E5900BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5900BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5900BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5900BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5900BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5900BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E5900BBT1
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SEALED PLUNGER datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf