Vishay Thin Film PHP00603E5901BST1
PHP00603E5901BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5901BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5901BST1.pdf
Availability of PHP00603E5901BST1
QUANTITY
PHP00603E5901BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5901BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5901BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5901BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5901BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5901BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5901BST1
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM CONN RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/4A DL 28TQFN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf