Vishay Thin Film PHP00603E6120BBT1
PHP00603E6120BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6120BBT1
Brief Description
RES SMD 612 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6120BBT1.pdf
Availability of PHP00603E6120BBT1
QUANTITY
PHP00603E6120BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6120BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6120BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6120BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6120BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6120BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E6120BBT1
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
RES 154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf