Vishay Thin Film PHP00805E1742BBT1
PHP00805E1742BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1742BBT1
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1742BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1742BBT1
QUANTITY
PHP00805E1742BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1742BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1742BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1742BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1742BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1742BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1742BBT1
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH PWR-DISTRIB DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC I2C MUX 2CH BI-DIR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 3838 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 44POS .254M datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
8 SIL VERT SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
708FXE2-SC-15 SWITCH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf