Vishay Thin Film PHP00805E2371BBT1
PHP00805E2371BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2371BBT1
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2371BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2371BBT1
QUANTITY
PHP00805E2371BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2371BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2371BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2371BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2371BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2371BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2371BBT1
IC FLASH 1MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/32" 9.13" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf