Vishay Thin Film PHP00805E2491BBT1
PHP00805E2491BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2491BBT1
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2491BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2491BBT1
QUANTITY
PHP00805E2491BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2491BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2491BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2491BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2491BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2491BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2491BBT1
CAP TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 28WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 780MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE PINS datasheet.pdf