Vishay Thin Film PHP00805E4072BBT1
PHP00805E4072BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4072BBT1
Brief Description
RES SMD 40.7K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4072BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4072BBT1
QUANTITY
PHP00805E4072BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4072BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4072BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4072BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4072BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4072BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4072BBT1
CONN HEADER 3POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN 2MM HM RCPT 176POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7687 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 7.5A 125VAC datasheet.pdf