Vishay Thin Film PHP00805E50R5BBT1
PHP00805E50R5BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E50R5BBT1
Brief Description
RES SMD 50.5 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E50R5BBT1.pdf
Availability of PHP00805E50R5BBT1
QUANTITY
PHP00805E50R5BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E50R5BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E50R5BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E50R5BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E50R5BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E50R5BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E50R5BBT1
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW SOT523 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.06A 55 MOHM TH datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 43POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf