Vishay Thin Film PHP00805E53R6BST1
PHP00805E53R6BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E53R6BST1
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E53R6BST1.pdf
Availability of PHP00805E53R6BST1
QUANTITY
PHP00805E53R6BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E53R6BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E53R6BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E53R6BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E53R6BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E53R6BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E53R6BST1
IC QUAD UART 64BYTE 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SLOW-OFF-FAST datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DAC 8BIT QUAD R-R OUTPUT 10WSON datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf